Tipy na výlet
Praha (CZ)
Pražský hrad je nejvýznamnější český hrad (původně raně středověké hradiště) stojící na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou v centru Prahy. Od 9. století býval sídlem českých knížat, později králů a od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky.

Klášter Pražského Jezulátka je zčásti renesanční a zčásti raně barokní sálovou stavbou římského typu. V kostele je umístěna soška Pražského Jezulátka.

Karlův most je nejstarší zachovaný pražský most. Byl založen císařem Karlem IV. v roce 1357 na místě románského Juditina mostu z 12. století, zničeného povodní.
Zhotovil jej r. 1410 Mikuláš z Kadaně a zdokonalil koncem 15. st. mistr Hanuš z Růže. Podle Jiráskovy pověsti sestrojil orloj mistr Hanuš. Poté ho nechali pražští radní oslepit, aby nemohl vyrobit jeho kopii. Za to se mistr Hanuš pomstil tak, že orloj zastavil. Orloj se ve skutečnosti zastavil r. 1865 a tehdy hrozilo, že bude odstraněn. Naštěstí pražský hodinář Ludvík Hainz mechanismus dokázal opravit a stal se jeho správcem on i jeho potomci. Orloj má tři části: nejvýše jsou mechanické figury. Každou hodinu se ve dvou okénkách pod stříškou objevuje 12 apoštolů.

Židovské Město pražské, založeno v místech mezi Karlovým mostem a Staroměstským náměstím, bylo nejvýznamnější židovskou obcí v českých zemích. Postupem let se původní osada vyvinula v Židovské Město s vlastní samosprávou a soudnictvím. Dnes se tato část města nazývá Josefov. Mimořádný význam obce spočíval vedle její početnosti a kulturního i hospodářského bohatství také v tom, že až do poloviny 17. století zastupovala ve vztahu k panovníkovi a zemským úřadům všechny ostatní židovské obyvatele Čech.
Petřínská rozhledna je mladší sestrou Eiffelovy věže, která „trochu“ přerostla své sourozence. Z nejkrásnějších věží ta nejvýše položená. Vzbuzuje zmatené pocity, údiv i oprávněnou hrdost. Jen dva roky po dostavění elegantní pařížské věže, která dosahuje úctyhodných 361 metrů nad mořem, se nad pražskou kotlinou i nad hladinou oceánů vynořila Petřínská rozhledna a tiše vyhlásila svoje prvenství. Výškou 378 m. n. m, jakoby sestru přivinula pod ochranná křídla.
Mariánské Lázně (CZ)
Mariánské Lázně jsou druhými největšími českými lázněmi s velkým bohatstvím minerálních pramenů. Na základě velkolepého projektu architekta V.Skalníka byly provedeny terénní úpravy a založeny parky, které jsou dnes vedle množství pramenů nejcharakterističtějším znakem města. V roce 1866 byly Mariánské Lázně povýšeny na město a počátkem 20.století již patřily mezi nejvýznamnější evropská střediska.

Hlavní lázeňskou promenádou a významnou stavební památkou je kolonáda z roku 1889. K pitným kúrám jsou zde přivedeny prameny Křížový, Karolinin a Rudolfův. Nejznámějšími dalšími prameny jsou Ferdinandův, Lesní a Ambrožův. Před kolonádou se nachází zpívající fontána a v sousedství stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, na západě, za Hlavní třídou pak pravoslavný ruský kostel sv. Vladimíra a anglikánský kostel.
Zpívající Fontána byla vybudována v letech 1982 - 1986 péčí Městského Národního výboru v Mariánských Lázních jako součást rekonstrukce promenádního místa
areálu Maxima Gorkého. Autorem návrhu fontány je ak.architekt Pavel Mikšík, architektonickou a technickou spolupráci poskytli ing.arch.dr.Otakar Kuea a ing. Pavel Janeček. Autorem první hudební skladby "Hudba pro fontánu" je hudební skladatel Petr Hapka. Následovaly další skladby z díla F. Chopina, W.A. Mozarta, J.S. Bacha, Ch. Gounoda, B. Smetany, A. Dvořáka a dalších autorů. Fontána se rozeznívá většinou v každou lichou hodinu a skladby se střídají v pravidelném sledu. Poprvé se Zpívající fontána rozezněla 30. dubna 1986.Fontána je zcela neobvyklá svými rozměry, výtvarným ztvárněním i funkcemi.V mělké kruhové bazénové míse o pruměru 18 metru je usazena dvanáctidílná plastika kamenného květu se středem z vyleštěné nerezavějící oceli.Lem fontány,dlažba bazénu i plastika jsou z Liberecké žuly.Fontána má deset základních střikových systému:dva jsou vytvářeny třemi sty třiceti tryskami z trubních prstenců po obvodu fontány směřujícími do jejího středu. Dominantní střední střik dosahuje výšky šesti metru, čtyři systémy o několika stech tryskách směřují z kovového středu plastiky k obvodu fontány. Z těchto střiku je možno vytvořit několik desítek kombinací, které se mění podle nastaveného programu počítače který řídí fontánu. Technické zázemí je umístěno v podzemí pod fontánou a tvoří jej strojovna s deseti čerpadly o příkonu 70 kW, akumulační nádrž o objemu 25000 litru vody a elektrická rozvodna. Řídicí místnost s počítačem je umístěna v areálu kolonády.
- nemoci ledvin a močových cest,
- nemoci nervové, organické nemoci nervové,
- nemoci zažívacího ústrojí,
- nemoci z poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí,
- nespecifické nemoci dýchacích cest,
- nemoci kožní,
- nemoci pohybového ústrojí

Gotický královský hrad založený ve 13. stol. V rámci prohlídky se můžete seznámit s historickým vývojem hradu a města a prohlédnout si expozici výroby porcelánu v markrabství a mučírnu s ukázkami středověkých trestů. Pod hradem je kostel Sv. Václava a historické centrum města.

Zámek byl postaven pro knížete Metternicha /1773-1859/ rakouského státního kancléře a přední postavu evropské politické scény. Zámek je ojedinělou ukázkou venkovské reprezentativní architektury ve stylu vídeňského klasicismu a empíru.

Založen roku 1193 velmožem Hroznatou, pozdějším převorem zdejšího klášteru Teplá. Klášterní kostel Zvěstování Páně vystaven v letech 1193-1322 jako mohutné románsko- gotické trojlodí. Barokní interiér zahrnuje významná umělecká díla a vedle bohoslužeb slouží i koncertům duševní hudby. Klášter vlastní jednu z nejstarších a nejvýznamnějších historických knihoven v Čechách. Obsahuje okolo 100 000 svazků, vzácné rukopisy, prvotisky a paleotypy.

Městečko Bečov, jehož historie sahá až do 13. století, leží v údolí říčky Teplé. Jeho dominantou je komplex původně gotického hradu a barokního zámku. Opravdovým skvostem bečovského zámku je unikátní románský relikviář sv. Maura ze 13. století, jedna z nejcennějších klenotnických památek v České republice. Relikviář má vzrušující historii - dlouhou dobu byl považován za ztracený a nalezen byl až v roce 1985 pod podlahou hradní kaple. V 90. letech byl nákladně zrestaurován.

Strážní hrad Hauenštejn je královského založení z druhé půle 13. století. Byl velkoryse rozšířen a upraven v neogotickém slohu v průběhu 19. století rodem Buquoyů. Prohlédnout si můžete celý areál hradu s tištěným průvodcem, navštívit patrová gotická sklepení, Rytířský sál s původním vyřezávaným dřevěným stropem, vystoupat na hradní věž, navštívit zámeckou kapli, zhlédnout výstavu dřevěných plastik v hradní galerii a projít se rozlehlým zámeckým horským parkem.
Významné města

Lázeňské město založené roku 1793 na pravidelném půdorysu s kostelem a domy ve stylu empíru a klasicismu. Lázně využívají bohatých ložisek sírnoželezité slatiny a vývěrů přírodního plynu a jsou zaměřeny na léčbu ženských nemocí, srdečních a cévních chorob.

Vyhledávané lázeňské středisko nesoucí jméno po svém zakladateli, císaři Karlu IV. Podle pověsti objevil prý císař zdej¬ší léčivá zřídla při lovu na jelena. Voda z dvanácti teplých pramenů je dnes uží¬vána k léčbě zažívacích chorob a poruch látkové výměny. Město kromě toho pro¬slulo výrobou lázeňských oplatek, skla Moser, karlovarského porcelánu a Be¬cherovky, ale také pořádáním meziná¬rodního filmového festivalu, na který se sem sjíždějí slavné filmové osobnosti z celého světa.

Největší západočeské město ležící v mí¬stech, kde se stékají řeky Úhlava, Úslava, Mže a Radbuza a stává se z nich jediná řeka tekoucí dál pod názvem Berounka. Plzeň založil kolem roku 1295 král Václav II. a českému panov¬níkovi zůstali Plzeňští také vždy věrni. Do kulturních dějin se město zapsalo kromě jiného tím, že zde byla v roce 1468 vydána nejstarší česká tištěná kniha (Kronika trojánská).

Významné historické a kulturní centrum kraje. Městská památková rezervace obsahuje soubor gotických a barokních staveb.

Rodinný pivovar v Chodové Plané byl vystavěn nad středověkými sklepy vytesanými v žulovém masivu. Nejstarší písemný doklad o pivovaru pochází z roku 1573, současné budovy areálu byly postaveny v roce 1862. Hostům pivovar nabízí návštěvu pivovarnického muzea a stylové restaurace umístěných v prostorách historických sklepů.

Motýlí farma se nachází v obci Žirovice mezi Františkovými Lázněmi a rezervací SOOS.Ve svém domě si ji založil entomolog a sběratel motýlů pan Stanislav Macek. V přízemí je entomologické muzeum,sbírka topických motýlů,terária s housenkami a spousta suvenýrů na prodej - od hrnečků po vitráže,nebo malované hedvábí,vše s motýlí tematikou.Prodávají se zde vstupenky. V prvním patře se nachází skleník s tropickými rostlinami a živými motýly. Motýlí farma se nachází přímo u silnice,domek je označený cedulí,snadno ho najdete.
Veľká Lomnica (SK)
Ozubnicová železnica
Ozubnicová železnice tzv. zubačka je železnice, kde je hnací síla přenášená prostředníctvím ozubeného kola zabýrajícího do ozubeného hřebene upevněného v ose koleje.
Zubačka do Štrby na Štrbské Pleso je v provozu už od roku 1896
GPS: 49°5'3.660"N, 20°3'54.865"E
http://www.rail.sk/arp/slovakia/history/h182.htm
Belianska jaskyňa
Belianska jaskyňa je největší a jediná spřístupněná vysokohorská jeskyňe v Tatranskom národnom parku.Nachází sa neďaleko obce Tatranská Kotlina, v najvýchodnější části Belianskych Tatier. Vchod do jeskyne leží na severním svahu Kobylieho vrchu, ve výšce 890 m n.m.
GPS: 49°13'45.444"N, 20°19'0.840"E
http://www.ssj.sk/jaskyne/spristupnene/belianska/
Bilíkova chata
Bilíkova chata (1255 m n.m.) se nachází těsne pod střediskem Hrebienok v lesnatým prostředí Studenej doliny na jihovýchodním úbočí Slavkovského štítu. Je otevřená celoročne a přístupná je pěšky z Hrebienka (kam sa dá dostat buď pozemní lanovkou nebo pěšky od Starého Smokovca). Na chatě je stanice Horské záchranné služby.
GPS: 49°9'36.036"N, 20°13'28.020"E
www.bilikovachata.sk
Muzeum TANAP
Muzeum TANAP vo Vysokých Tatrách patří mezi najnavštěvovanější muzea. Návštevníky seznamuje s flórou a faunou tatranské přírody, s její ochranou a s dějinami spřístupňovaní Tater
GPS: 49°9'58.572"N, 20°17'4.344"E
http://www.lesytanap.sk/04-sluzby/muzeum-tanapu.php
Štrbské pleso
Štrbské pleso je zřejmě najznámejší a najnavštěvovanejší tatranské pleso. Nachází se na území obce Štrba – miestna časť Štrbské Pleso. Je to typické morénové jezero (pleso) a druhé najvyšší pleso na Slovensku. Ze železniční stanice Štrba vede k němu ozubnicová železnice.
GPS: 49°7'29.172"N, 20°3'39.636"E